ايلیاس یازار

 

ايلیاس یازار در سال ۱۹۷۱ در روستای چاووش در منطقه آراچ در استان قاستامونو به دنیا آمد. پس از اتمام دوره ابتدایی در دبستان روستای چاووش در سال ۱۹۸۲ تحصیلات متوسطه خود را در کارابوک ادامه داد. نویسنده پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان کارابوک امام هتیپ در سال ۱۹۸۹، در همان سال وارد گروه آموزش زبان و ادبیات ترکی در دانشکده آموزش بوجا دانشگاه دوقوز أیلول شد. ايلیاس یازار پس از اتمام تحصیلات کارشناسی خود در سال ۱۹۹۳، کار خود را به عنوان معلم زبان و ادبیات ترکی در وزارت آموزش ملی در همان سال آغاز کرد. او بین سال‌های ۱۹۹۳-۱۹۹۷ زبان و ادبیات ترکی را در دبیرستان باتمان حسنکیف، دبیرستان قاستامونو عبدالرحمن پاشا و دبیرستان ازمیر قوناق حیدار روشتو اوکتم تدریس کرد.

ايلیاس یازار خدمت نظامی خود را بین سالهای ۱۹۹۴-۱۹۹۵ به عنوان مدیر شعبه پرسنل و افسر عملیات در هشتمین فرماندهی پایگاه جت اصلی در دیاربکر به پایان رساند. در سال ۱۹۹۷، او دستیار پژوهشی در دانشگاه دوقوز ایلول، دانشکده آموزش بوجا، گروه زبان و ادبیات ترکی شد.

ايلیاس یازار با ادامه تحصیلات تکمیلی، مدرک کارشناسی ارشد خود را در سال ۱۹۹۹ با تحقیق در مورد "عمر فؤادی" دریافت کرد. در سال ۲۰۰۷ تحصیلات دکترای خود را با کار بر روی "کانی دیوانی" به پایان رساند. الياس یازار در سال ۲۰۰۸ به عنوان مدرس و در سال ۲۰۱۰ به عنوان استادیار در گروهی که در آن دستیار پژوهشی بود منصوب شد.

ايلیاس یازار که بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ به عنوان معاون رئیس دانشکده آموزش بوجا کار می‌کرد، به تحصیلات خود ادامه داد. او برنامه‌های کاردانی را در بخش طراحی و کدگذاری وب، گروه فناوری‌های کامپیوتری دانشکده آموزش آزاد دانشگاه آنادولو (۲۰۲۰)، عدالت (۲۰۲۱) به پایان رساند. در سال ۲۰۲۳ از دانشگاه آنادولو، دانشکده اقتصاد، علوم سیاسی و برنامه کارشناسی مدیریت دولتی فارغ التحصیل شد.

این نویسنده مقالات و کتاب های بسیاری در مجلات مختلف در زمینه زبان و ادبیات ترکی، شعر قلاسیک ترکی، آموزش ادبیات، آموزش ترکی، عرفان و انفورماتیک به ویژه در زمینه های تخصصی خود دارد. ايلياس یازار که متاهل است و یک دختر به نام بریل دارد، هنوز به عنوان مدرس در دانشگاه دوکوز ایلول کار می کند. (جهت کسب اطلاعات دقیق به سایت www.ilyasyazar.com مراجعه کنید)