İlyas YAZAR

1971 yılında Kastamonu ilinin Araç ilçesine bağlı Çavuş Köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Çavuş Köyü İlkokulunda 1982 yılında tamamladıktan sonra orta öğrenim hayatına Karabük’te devam etti. 1989 yılında Karabük İmam Hatip Lisesinden mezun olan Yazar, aynı yıl Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümüne girdi. 1993 yılında lisans öğrenimini tamamlayan İlyas Yazar çalışma hayatına aynı yıl Millî Eğitim Bakanlığında Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak başladı. 1993-1997 yılları arasında sırasıyla Batman Hasankeyf Lisesi, Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi ve İzmir Konak Haydar Rüştü Öktem Lisesinde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yaptı.

 1994-1995 yılları arasında askerlik görevini Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığında personel şube müdürü ve işlem subayı olarak tamamlayan İlyas Yazar; 1997 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde araştırma görevlisi oldu.

 Akademik kariyerine lisansüstü eğitimle devam eden İlyas Yazar, 1999 yılında “Ömer Fuâdî” ile ilgili araştırmasıyla yüksek lisansını; 2007 yılında da “Kânî Dîvânı” üzerine çalışmasıyla doktora eğitimini tamamladı. Araştırma görevlisi olduğu bölümde 2008 yılında Öğretim Görevlisi, 2010 yılında Yardımcı Doçent kadrosuna atanan İlyas Yazar, 2018 yılında “Klasik Türk Edebiyatı” alanında Doçent unvanını aldı.

 2017-2020 yılları arasında Buca Eğitim Fakültesinde Dekan Yardımcısı olarak görev yapan İlyas Yazar aynı zamanda eğitim hayatına da devam etti. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Bilgisayar Teknolojileri Bölümü Web Tasarım ve Kodlama (2020), Adalet (2021) ön lisans programlarını tamamladı. 2023 yılında da Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi lisans programından mezun oldu.

 Yazar’ın başta uzmanlık alanları olmak üzere Türk dili ve edebiyatı, klasik Türk şiiri, edebiyat eğitimi, Türkçe eğitimi, tasavvuf ve bilişim konularında çeşitli dergilerde yayımlanmış çok sayıda makalesi ve kitapları bulunmaktadır. Evli ve Beril isminde bir kız babası olan İlyas Yazar, hâlen Dokuz Eylül Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. (Ayrıntılı bilgi için bakınız: www.ilyasyazar.com)